Adres
Arsin Org. Sanayi Bölgesi
2. Cad. No:1 TRABZON
Telefon
+90 462 711 18 96
+90 462 711 18 97
EPS Neden EPS ?
Terpa / EPS / Neden EPS ?
Çünkü EPS esnektir!
Düşme ve çarpmalara karşı hassas olan ticaret mallarının indirme, bindirme ve nakliyesi sırasında, hasar görmelerini önlemek bir dereceye kadar mümkündür. Çok şiddetli aşırı olaylar müstesna kabul edilebilir küçük çaptaki düşme ve çarpmalarda EPS ambalaj ürünü bir zırh gibi korur. İçinde ağır bir ürün bulunan ahşap bir sandık belirli bir yükseklikten ( örneğin kamyondan ) yere düşerse sandık derhal kırılır ve içindeki ürünün hasar görmesi kaçınılmaz olur. Çünkü ahşap sert bir malzemedir. Yükseklik ve ağırlık arttıkça sandığa etki eden reaksiyon kuvveti de o derece fazla olur. Katı maddelerin esneklik yeteneği bulunmadığından ahşaba gelen reaksiyon kuvveti aynen içindeki ürüne iletilir. Bunun içindir ki otolarda ve vagonlarda çarpmayı emici ( hafifletici ) tamponlar kullanılır.
Oysa EPS ambalajın gözeneklerindeki hava boşlukçukları (EPS'nin % 98'i havadır) aynen bir tampon gibi vazife görerek yastıklama ( esneklik=polster ) yaparlar. EPS’ye gelen kuvvet, içindeki ürüne iletilmeden önce EPS tarafından emilir, hafifletilir. Ürüne göre gerekli olan polster kalınlığını kesin olarak hesaplamak mümkündür

Çünkü EPS sağlığa zararlı değildir!
EPS’nin gerek üretimi gerekse kullanımı sırasında sağlığa zararlı olmadığı bir gerçektir. EPS ambalaj ürünlerinin gıda sanayiinde kullanımı, Alman Sağlık Bakanlığı'nın Devlet Sağlık bülteninde 1.2.1978 tarihinde yayınlanarak düzenlenmiştir. Bu yayında EPS ürünlerinin hiçbir çeşidinin gıda maddesine koku, lezzet bakımından olumsuz etki yapmadığı belirtilmiştir.

Çünkü EPS çevre dostudur!
EPS %100 geri dönüşümlü bir malzeme olup, parçacıklar kırılıp öğütülerek tekrar üretimde kullanılabilir. Bulunduğu ortama, kişiye veya taşıdığı maddeye zarar vermediği gibi, içinde bulunan maddeyi, özellikle gıda sanayi için, en uzun süre ilk paketlendiği andaki gibi doğal olmasını sağlar.Bu nedenle doğaya zarar vermez ve tam bir çevre dostudur.

Çünkü EPS’nin su emme değeri çok düşüktür!
EPS ürünleri kapalı gözenekli olması ve gözenek duvarlarının su geçirmez bir yapıda bulunması nedeniyle pratik olarak su geçirmez. Ancak çok düşük yoğunluktaki (8-10 kg/m3) EPS ürünlerinin birbirine yapışmış olan gözenek duvarları arasında kalan az miktardaki hava boşluklarında su barınabilir. Ne var ki, bu miktar eser derecede küçük olup, EPS ambalajda söz konusu olan yoğunluklar çok daha yüksektir. Genellikle 20-25 kg/m3 arasındadır ve boşluklar arasında su barınması mümkün olmaz. Örneğin % 95 rutubetli 200C sıcaklıktaki bir ortamda bırakılan EPS, 36 gün sonra hacminin % 0,033'ü kadar, 90 gün sonra ise % 0,035’i kadar nem alabildiği saptanmıştır. Bu miktarların ise pratik bir değeri yoktur. 8 yıl süreyle tamamen suya batık olarak bırakılan bir numunenin yüzme özelliğini ve şeklini hiç bir surette değiştirmediği görülmüştür. Bu özelliğinden dolayı EPS, denizcilikte can yeleği, can simiti yapımında yüzdürücü malzeme olarak güvenle kullanılmaktadır. Keza rüzgar sörf’ü yapımında ve küçük sportif tekne imalatında de kullanılır.

Çünkü EPS ekonomiktir!
Bütün bu özelliklerinin dışında, sağladığı onca fayda ve maliyet avantajı göz önüne alındığında, EPS’nin diğer yalıtım ürünlerinin aksine çok ekonomik olduğu tartışılmaz bir gerçektir.